Zabytkowa podłoga – system historycznych płytek ośmiokątnych w układzie z bordiurą

Zabytkowa podłoga ułożona z systemu ośmiokątnych płytek w formacie 170×170 i pasujących dekorów w pasującym wymiarze 70×70 mm. Wzór na powierzchni płytek ośmiokątnych jest głęboko barwiony. Użyte pigmenty są odporne na działanie czynników niszczących. Dominujące tło kolorystyczne – kolor szary – jest naturalnym kolorem kamionki szlachetnej po wypale. Historyczne płytki podłogowe charakteryzują się bardzo dokładną precyzją tłoczenia. System płytek ośmiokątnych ułożony został praktycznie „na styk”. Użycie minimalnych fug ma swoje uzasadnienie – chodzi o utrzymanie czystości. Materiał kamionkowy, z którego wykonano płytki ma bardzo niską nasiąkliwość i jest łatwy w pielęgnacji w przeciwieństwie do materiału (w tym przypadku cementu), z którego wykonano fugi.

Posadzka wykonana z płytek ośmiokątnych przedstawiona na zdjęciach powstała w latach 1898-1899. Mimo upływu czasu oraz intensywnej eksploatacji (płytki ułożono w ciągach komunikacyjnych kamienicy miejskiej) stan zachowania płytek jest doskonały.

Tags: , , ,

Comments are closed.

Repliki płytek historycznych

Produkuje się je na zamówienie z przeznaczeniem głównie do rekonstrukcji zabytkowych posadzek kamienic wybudowanych na przełomie 19 i 20 wieku.. Termin realizacji zamówienia od 6 tygodni.

Warunki realizacji

rekonstrukcje historycznych płytek podłogowych tłoczonych z mas kamionkowych wykonywane są tylko na podstawie oryginalnego wzoru, według którego ustalane są wymiary, typ dekoru oraz kolorystyka.

Pielęgnacja

prawidłowo pielęgnowane kamionkowe płytki podłogowe długo zachowają swój niepowtarzalny kolor. Jednak w trakcie eksploatacji będą one - jak każdy inny rodzaj powierzchni - ulegały zabrudzeniom. Dlatego zaleca się ich regularne mycie ogólnie dostępnymi środkami do pielęgnacji podłóg ceramicznych.

WAŻNE: Do pielęgnacji nie stosować żadnych wosków, nabłyszczaczy, impregnatów ani innych środków, które pozostawiają na powierzchni sztuczne powłoki (tzw. film)

Kontakt

Konserwacje Zabytków
ul. E. Plater 42, Modrzyca
67-106 Otyń

Tel. +48 698 368 603
Fax. + 48 410 30 32
Mail: info@konserwacje-zabytkow.pl